W pierwszy weekend października spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim na warsztatach O śmierci.

Spotkanie prowadzili:
Psycholożka, terapeutka, artystka, pasjonatka medytacji i świadomości ludzi i zwierząt – Joanna Alicka, która, odwołując się do muzyki i filozofii, przeprowadziła nas przez temat uważany za trudny. Rozmawialiśmy ze śmiercią i o śmierci wprost. Rozmawialiśmy o śmierci jako o części życia. Joanna Alicka była dostępna dla uczestników warsztatów przez cały cza ich trwania.
Warsztaty choreograficzne poprowadziła Katarzyna Sitarz, tancerka, performerka i choreografka, która, odwołując się do średniowiecznego motywu Danse macabre, ekspresjonizmu Mary Wigman i japońskiego tańca wolności Butoh, szukała z nami w ciele tego, co żywe – od oddechu po każdy nerw i ścięgno. Jak często, żyjąc, zapominamy o ciele, które jest przecież manifestacją życia!?
Profesor Roman Kołodziej, grafik, artysta plastyk, wieloletni pedagog, przeprowadził warsztaty z serigrafii, wcześniej sugerując, że śmierć  i życie przenikają się wzajemnie jak farba przenika sito… Mogliśmy tworzyć grafiki pod okiem artysty i w otoczeniu jego prac – m.in. tych powstałych z inspiracji wizytą w obozie na Majdanku.
Nasza dokumentacja z tych warsztatów nie jest obszerna. Chcieliśmy dać prowadzącym i uczestnikom komfort i przestrzeń na refleksję.