Kolejne z jesiennej ofensywy warsztatowej! Tym razem zaprosiliśmy na warsztaty z Agatą Zajdel-Banach, niezwykłą plastyczką, która zapoznała nas z równie niezwykłą sztuką dot-painting.
DOT PAINTING – malarstwo pustyni – wywodzi się z Australii, z kultury Aborygenów. Obrazy tworzone w tej technice to opowieści, które były pierwotnie rysowane na piasku, by przekazywać własną tradycję i kulturę młodym pokoleniom. Szerzej znany od lat 70 XX wieku, stał się jednym z symboli kultury Aborygenów.
Uczestnicy zajęć mieli okazję odkryć w sobie artystyczną pasję, rozwinąć kreatywność, zetknąć się z nowym źródłem inspiracji oraz poznać ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Uczestnicy warsztatów, stawiając kolorowe kropki na drewienkach, zakładkach, czarnych arkuszach papieru, nie zauważyli upływającego czasu. Powstały wyjątkowo piękne prace i pomysły, co jeszcze można by wykropkować jak wykorzystać technikę w pracy z dzieciakami.
Oprócz wymiaru artystycznego, twórczego, DOT PAINTING doskonali zdolności manualne, a także pomaga odnaleźć skupienie i wyciszenie poprzez koncentrację na wykonywanej starannie czynności “kropkowania”. Może być doskonałą formą terapii zajęciowej – możliwą do zastosowania w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Z kolei praca z formami i kolorami wspomaga spontaniczną, twórczą ekspresję każdego z uczestników warsztatów.
Sama technika jest prosta, lecz daje naprawdę niesamowite efekty. Nie wymaga specjalnych uzdolnień plastycznych. Wszystko zależy od wyobraźni albo improwizacji autorów.
Poznaną technikę uczestnicy zajęć wykorzystają do stworzenia własnych kompozycji – obrazów małego formatu na dowolny temat.
Warsztaty odbyły się 17 października w świetlicy wiejskiej w Bobrowie, w gminie Złocieniec.