Połczyn Zdrój

Przeszłość jest… Przeszłość przodkiń i przodków wpływa na człowieka w każdej chwili jego życia, na jego wybory, podejmowane decyzje… Po co mu przeszłość, skoro świat pędzi tak szybko do przodu, że trudno zatrzymać się w teraźniejszości? Cóż dopiero pytać o przeszłość!

A jednak warto! Zatrzymaliśmy się na chwilę na warsztatach w Połczynie Zdroju, by z Iwoną Furmańczyk udać się w podróż w przeszłość, do domów naszych dziadków, pradziadków, do ich wiosek i miasteczek, do chwil, gdy z różnych miejsc na ziemi przybyli na tereny dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego. Pojawili się tu ze swoimi tradycjami, zwyczajami, rytuałami, które przechowujemy w gdzieś pamięci, ale po które rzadko sięgamy, bo wydają nam się niemodne, nie przystają do dzisiejszych, czy nawet jutrzejszych realiów. Jednak w Połczynie, przywołując we wspomnieniach babcie i dziadków, motaliśmy lalki i wiązaliśmy sznurkowe zabawki. Powierzając dłoniom dawne rytuały, może nie zatrzymaliśmy czasu, ale na pewno pozwoliliśmy mu zwolnić, zastanowić się nad własną tożsamością, nad wszystkim, co ją kształtuje.

Jednocześnie udało nam się skoczyć w przyszłość. W przyszłość animacji kultury, której arkana przybliżał nam Marek Sztark. Trochę dyskusji, trochę działania, a wszystko w oparciu o przykłady największych twórców community arts. Hasło Josepha Beuysa , że każdy może być artystą okazało się być punktem wyjścia do rozważań o roli sztuki w życiu społeczności, w których animator kultury podejmuje działania. Marek Sztark zdradził nam kilka dobrych sposobów na aktywizację społeczności lokalnej, które od razu przećwiczyliśmy. Zdradził nam również, że ważną umiejętnością animatora kultury jest przede wszystkim wskrzeszenie iskry, zaszczepienie chęci działania, by liderzy sami wyłaniali się z grup, w których pracują.

Od samego początku warsztatów nad integracją grupy czuwał Marek Kościółek. Pod jego czujnym okiem warsztatowicze szukali punktów stycznych, podobieństw, jednocześnie zachowując to, co indywidualne. Spotkanie okazało się być bardzo twórcze. Przyniosło nowe pomysły na inicjatywy dla dzieci i młodzieży, ale też nowe znajomości, które będą początkiem wspólnych działań.

Ostatnie trzydniowe warsztaty w tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura przyniosły wiele różnych refleksji. Bogata przeszłość mieszkańców naszego województwa staje się kanwą niezwykłej opowieści o tożsamości szczecinian, dębnian, goleniowian. Przed nami wiele pracy, by ją wydobyć i zbudować na niej interesujące działania edukacyjno-kulturowe.