OPIS INICJATYWY “Obudź się ze snu”

Miejsce (lub miejsca) realizacji: Koszalin Teatr Propozycji “Dialog”, Teatr “Katharsis”

Termin realizacji ( 9 wrzesień- 31 października 2019 r):

Uczestnicy projektu przez okres siedmiu tygodni uczestniczyli w holistycznych warsztatach stymulujących kreatywność na wielu płaszczyznach artystycznycznych. Autorzy inicjatywy zdiagnozowali poziom kreatywności, zdolności i empatii uczestników projektu. Zależało nam na egalitarności docelowej grupy warsztatowej. Z tego powodu członkowie grupy reprezentowali przeróżne środowiska (koszalińska i darłowska młodzież, studenci i licealiści, dzieci ze środowisk wysoko i nisko wyposażonych, dzieci uzdolnione, i te które dopiero mają określić dopiero swoje zdolności).

Pomiedzy spotkaniem organizacyjnym, a finalnym momentem Inicjatywy, spektaklem “Obudź się ze snu” wystawionym w Teatrze Dialog, zainicjowany został proces nauki podmiotowego traktowania drugiego człowieka. W projekcie zwraciliśmy uwagę na dialog, który został nawiązany w procesie twórczym. Uczestnicy projektu mieli namacalny wpływ na proces. Każdy z nich realnie wpłynął na dobór form i metod stymulacji warsztatowej, scenografię, projekty kostiumów, przygotowanie scenariusza oraz dobór ról spektaklu końcowego.

W projekcie uczestniczyło ponad 20 osób, choć początkowo zakładaliśmy mniejszą grupę. Niektórzy pojawili się na kilku próbach, chcąc pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi, inni dotrwali do finału i stali się członkami Teatru Katharsis. Ciekawym projektu był czterotygodniowy okres warsztatowy, w trakcie którego nastąpiła intensywna holistyczna stymulacja uczestników projektu. Organizatorzy projektu i trenerzy stymulowali młodzierz poprzez emisję głosu, ruch sceniczny, taniec, taniec spontaniczny, nauka uważności, warsztaty aktorskie, warsztaty dramowe, zajęcia kreatywne. Pracowaliśmy na dramie, metodach uwalniania emocji poprzez pracę z ciałem Aleksandra Lowena oraz innymi technikami psychologiczno-pedagogicznymi do potrzeb uczestników projektu. Poprzez teatr dramowy, taniec, śpiew, ruch autentyczny dają tę właśnie perspektywę.

W projekcie dotkneliśmy niezwykle wrażliwych społecznie tematów jak: uzależnienie od narkotyków, niechciana ciąża, wykluczenie społeczne, homoseksualizm, depresja, stygmatyzacja ludzi ze względu na choroby psychiczne i strach, który jest z tym związanym i funkcjonuje w naszym społeczeństwie, co uruchomiło wzrostu empatii i wrażliwości w naszych grupach warsztatowych.

W procesie postawiliśmy na rozwój kompetencji takcji ja:k kreatywność, śpiew, taniec, ćwiczenie uważności ruchu scenicznego, ruchu autentycznego, tańca spontanicznego, tworzenie scenografii, ole także na rozwój komunikacji, odpowiedzialność za grupę, odpowiedzialnośi, empatii, umiejętności widzenia oczyma drugiego człowieka, motywacja do pracy twórczej, łatwość w realizowaniu zadań i skupienie na celu, umiejętności zarządzanie czasem, przyjęcia konstruktywnej krytyki i stymulowania samorozwoju.

Jako osoby wpierające i prowadzące warsztaty swoją wiedzą i wsparciem służyli nam:

Anna Frączak Stowarzyszenie Latika –kostumograf , scenograf

Mariusz Król -artysta, grafik, właściciel Manufaktury B36

Waldemar Miszczor – muzyk, kompozytor, perkusista, założyciel Mr.Zoob

Alex Shade -muzyk, producent muzyczny, kompozytor,